• Powiat
  • Wyższy zasiłek pogrzebowy. Czy 7 tysięcy wystarczy?

Wyższy zasiłek pogrzebowy. Czy 7 tysięcy wystarczy?

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakładający podwyższenie zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. To pierwsza taka zmiana od 2011 roku.

Pogrzeb bliskiej osoby to nie tylko bolesne przeżycie, ale także poważny wydatek. Podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego to odpowiedź na wieloletnie postulaty obywateli oraz ekspertów, wskazujących na niewspółmierny wzrost kosztów organizacji pogrzebu wobec niezmieniającego się od lat świadczenia. Nowa wysokość zasiłku oznacza wzrost o 75 procent.

To dobry pomysł, ale kwota powinna być jeszcze wyższa. Zasiłek w wysokości 4 tysięcy na niewiele dziś wystarczy. Wiem, bo niestety mieliśmy pogrzeb bliskiej osoby i pochówek bez fajerwerków kosztował 10 tysięcy – komentuje pan Wiktor z Warzymic.

Podobnego zdania jest pani Marta z Kołbaskowa

Jedenaście tysięcy złotych kosztowało mnie pochowanie mamy, takie mamy dziś realia. Jeśli te pieniądze mają pokryć koszt pogrzebu, to nawet 7 tysięcy złotych będzie za mało

Projekt zakłada również wprowadzenie mechanizmu waloryzacji zasiłku pogrzebowego. Jeśli inflacja w danym roku przekroczy 5 procent świadczenie będzie automatycznie podwyższane o wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych. Ta kluczowa zmiana, pozwoli uniknąć sytuacji, w której wartość zasiłku nie nadąża za rzeczywistymi kosztami pochówku.
Nowe przepisy przewidują także możliwość uzyskania dodatkowego zasiłku celowego na pokrycie kosztów pogrzebu w sytuacjach szczególnych. Świadczenie to, niezależne od dochodu, przysługiwać będzie osobom, które pokryją koszty pochówku, choć zmarłym nie przysługuje standardowy zasiłek pogrzebowy lub poniesione zostały nadzwyczajne, trudne do przewidzenia wydatki, jak np. transport zwłok z zagranicy. 


Obecnie pomoc w takich sytuacjach można uzyskać w ramach zasiłku celowego przyznawanego przez gminy.
Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu, gdzie odbędzie się jego dalsze procedowanie. Nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Źródło zdjęcia: kolbaskowo.eu
Ocena 0.00 (0 Głosy)

Pozostałe wiadomości: