• Gmina
  • 92 tys. osób odwiedziło GOKSiR w Przecławiu w 2024 roku

92 tys. osób odwiedziło GOKSiR w Przecławiu w 2024 roku

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu jest jedną z najbardziej aktywnych publicznych instytucji kultury w regionie. Potwierdzają to zarówno liczby, jak i sukcesy organizacyjne.

Rafał Roguszka, dyrektor GOKSiR o działalności domu kultury w ubiegłym roku opowiadał na kwietniowej sesji gminnej.

To był dla nas szczególny rok. Świętowaliśmy pięciolecie placówki. W październiku 2022 roku, kiedy obejmowałem tę instytucję, była ona mocno impresaryjna. My chcieliśmy wyjść z kulturą do ludzi. Stworzyliśmy zupełne nowy program, mocno oparty na tym, żeby zbliżyć się do mieszkańców. Dziś GOKSiR jest nie tylko sceną, ale jest też współtworzony wspólnie z mieszkańcami – mówił dyrektor Rafał Roguszka.

Fuzja lokalności z globalnością
Trzeba przyznać, że GOKSiR odnalazł się w bardzo trudnym i wymagającym środowisku, a musi mierzyć się z konkurencją w postaci publicznych i prywatnych instytucji kultury i rozrywki w Szczecinie i okolicach. 
Wyszedł temu wyzwaniu naprzeciw, tworząc twórczą fuzję lokalności z globalnością, dzięki czemu w szerokiej ofercie programowej znajduje się pole do aktywności dla mieszkańców gminy Kołbaskowo, jak i możliwość przyjemnego spędzenia czasu dla gości spoza niej.

Ubiegły rok istotnie wpłynął na proces planowania, projektowania i realizacji wydarzeń. Najważniejszą zmianą było ukierunkowanie na bardziej zindywidualizowane podejście do grup odbiorców, które obecnie odgrywają kluczową rolę w projektowaniu działań GOKSiR. Dzięki konsultacjom z mieszkańcami oraz systematycznemu kontaktowi z grupami lokalnymi, udało nam się dostosować ofertę kulturalną do realnych potrzeb i zainteresowań – przekonywał Rafał Roguszka

Jaki jest bilans 2024 roku?
To przede wszystkim 180 różnorodnych wydarzeń. Pięć tematycznych festiwali na 5-lecie funkcjonowania instytucji. Blisko 600 tys. złotych pozyskanych na realizację projektów społecznych. To też zwiększenie udziału lokalnej społeczności w działaniach artystycznych, organizacja spotkań kulturalnych w przestrzeni całej gminy oraz ponad 92 tysiące mieszkańców i gości, którzy odwiedzili ośrodek. 

Na scenach gminy wystąpiły takie gwiazdy krajowej muzyki, teatru, kabaretu i stand-upu, jak: Kuba Badach, Lanberry, Grzegorz Hyży, Tulia, Michał Wiśniewski, Bovska, Anna Jurksztowicz, Joanna Kurowska, Sonia Bohosiewicz, Rafał Rutkowski, Barbara Kurdej-Szatan, Michał Piróg, K2, Czesuaf, AD HOC, Kacper Ruciński, Daniel Midas i Michał Leja.

Potrafią pisać wnioski i zdobywać fundusze
Wiele przedsięwzięć  przyciągnęło uwagę nie tylko lokalnej społeczności. W GOKSiR miał miejsce jedyny w tej części Polski konwent fanów mangi Mizukon. Dom kultury w Przecławiu kolejny raz pobił też swój rekord zbiórki dla WOŚP. To także wyeksponowany w holu 10-metrowy model Księżyca, ożywienie teatralne ruin kościoła w Pargowie i parku w Ostoi. GOKSiR wydał też kolorową mapę gminy, zasadził drzewo pamięci Kory Jackowskiej i stał się pierwszym punktem w gminie ze statusem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Pracownicy ośrodka potrafią też pisać wnioski i zdobywać fundusze na jego działalność.

W 2024 r. byliśmy w całym województwie instytucją kultury najaktywniej pozyskującą środki ministerialne. Zgłoszone przez nas wnioski parokrotnie znalazły się na szczycie ogólnopolskich rankingów. W ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa" na blisko 400 wniosków z całej Polski, nasza inicjatywa „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów" uzyskała 3. miejsce. Na 800 złożonych z całego kraju wniosków do programu „Kultura Dostępna" prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, nasz projekt „Włączamy Kulturę" uplasował się na 25. pozycji. W programie „Taniec" prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, łącznie złożono 108 wniosków a tylko 19 z nich otrzymało dofinansowanie. Nasz projekt „Taniec Poza Sferą Miasta" zdobył 10. pozycję – poinformował Rafał Roguszka.

Przecław liderem AI
GOKSiR jako pierwsza instytucja na Pomorzu Zachodnim zaczął aktywnie, w ramach rozmaitych programów,  wykorzystywać w swojej pracy narzędzia AI.
Ośrodek zorganizował również kompleksowe działanie dotyczące wdrażania technologii AI w przestrzeń kultury. Przeszkolił w tym zakresie 22 pracowników z 13 instytucji kultury z Pomorza Zachodniego oraz stworzył praktyczną bazę wiedzy TechArtForma.pl, współpracując w tym zakresie z uznanymi fachowcami ze świata nauki i nowych technologii.

Osobną kategorię stanowi regularna działalność, taka jak zajęcia tematyczne w salach warsztatowych oraz usługi rekreacyjne i gastronomiczne świadczone przez dzierżawców: FunFit Studio i Rucola. Dostępna jest także dla mieszkańców gminy plenerowa przestrzeń rekreacyjna GOKSiR.

fot. goksir / jad
Ocena 0.00 (0 Głosy)

Pozostałe wiadomości: