• Gmina
  • Najpierw ujęcie wody w Ustowie, potem budowa osiedla. Spotkanie informacyjne w sprawie ZPI

Najpierw ujęcie wody w Ustowie, potem budowa osiedla. Spotkanie informacyjne w sprawie ZPI

W czwartek, 20 marca, w sali widowiskowej GOKSiR odbyło się kolejne otwarte spotkanie informacyjne, dotyczące Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego dla terenu położonego między osiedlem przy ul. Irysowej, a osiedlem Tęczowym w Warzymicach. Projekt planu obejmuje budowę osiedla mieszkaniowego oraz ujęcia wody w Ustowie.

Spółka Alsecco Domy i Mieszkania, w grudniu 2023r. złożyła do gminy wniosek o uchwalenie zintegrowanego planu inwestycyjnego. Zakres wniosku dotyczył inwestycji głównej na terenach w obrębie Warzymice, obejmującej projekt planu miejscowego i realizację w oparciu o ten plan, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz inwestycji uzupełniającej zakładającej projekt oraz realizację ujęcia wody oraz stacji jej uzdatniania. Czym jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny?

ZPI to zupełnie nowe narzędzie planistyczne. Zgodnie z ustawą, przed przystąpieniem do realizacji inwestycji głównej np. osiedla mieszkaniowego, gmina może oczekiwać od inwestora, w ramach umowy urbanistycznej, świadczenia w postaci inwestycji uzupełniającej np. wybudowania przedszkola, świetlicy, czy jak w naszym przypadku - budowy ujęcia wody. Pod warunkiem, że służy ona obsłudze inwestycji głównej – mówi Aleksandra Kwaśniewska, z Urzędu Gminy Kołbaskowo. 

ZPI jest uchwalany przez radę gminy na wniosek inwestora. Uchwałę poprzedzają negocjacje i spotkania konsultacyjne.  Przez 12 miesięcy odbyło się 6 spotkań negocjacyjnych z inwestorem i 2 komisje urbanistyczne. Zorganizowano też otwarte spotkanie z mieszkańcami. Po zebraniu uwag, opinii i uzgodnień, projekt ZPI wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, został skierowany do inwestora przez wójta Gminy Kołbaskowo. 

Ostatecznie wypracowaliśmy kształt projektu ZPI z prognozą oddziaływania na środowisko oraz treścią  umowy urbanistycznej, która określa zasady jej realizacji przez inwestora. Ujęcie wody w Ustowie wraz z gruntem, po zakończeniu budowy i odbiorach technicznych, przekazane zostanie gminie aktem notarialnym. Dopiero wtedy może się rozpocząć budowa osiedla mieszkaniowego – wyjaśnia A. Kwaśniewska.

Jak przebiegało czwartkowe spotkanie informacyjne?
Jedno z pierwszych pytań z sali dotyczyło parametrów nowego ujęcia  wody w Ustowie.

Inwestycja obejmuje zarówno budowę ujęcia, jak też wodociągu o długości 340 metrów, rurociągu ścieków sanitarnych i kanału kanalizacji deszczowej o długości 2 kilometrów. To będzie drugie co do wielkości ujęcie wody w gminie Kołbaskowo o wydajności 73m3 /h. Z tego zapotrzebowanie Alsecco to zaledwie 17m3/h. Nadwyżka zaspokoi potrzeby gminy w rejonie Warzymic i Przecławia – mówił Grzegorz Kecman, prezes Alsecco.

Inwestor zapytany o szacowany koszt inwestycji, określił go na poziomie 10 milionów złotych, nie licząc gruntu.
Dalsze pytania dotyczyły inwestycji głównej tj. budowy osiedla mieszkaniowego. Grzegorz Kecman poinformował zebranych, jakie parametry zabudowy zostały wynegocjowane z gminą. 

Proszę mi wierzyć, że negocjacje były trudne. Wyciśnięto mnie jak cytrynę. Zarówno w kwestii budowy ujęcia jak i później, w negocjacjach dotyczących parametrów inwestycji głównej, czyli osiedla mieszkaniowego – dodał prezes Alsecco.

Czterokondygnacyjne budynki z płaskimi dachami będą miały 12.5 metra wysokości. Ostatnia kondygnacja będzie cofnięta i nie może wynosić więcej niż 65 proc. powierzchni zabudowy budynku. Linia zabudowy ustalona została w odległości 8 metrów od granicy z działkami wchodzącymi w skład osiedla Irysowego, większej niż w projekcie przedstawionym podczas konsultacji społecznych. Inwestor zrezygnował też z drogi przy granicy działki. Ustalono zakaz ruchu aut - 10 metrów do granicy działki od osiedla Irysowego.


W dalszej części spotkania Aleksandra Kwaśniewska, w odpowiedzi na pytanie dotyczące ilości uwag jakie wpłynęły do gminy, poinformowała, że większość z nich została uwzględniona. W związku z nieobecnością dyrektora ZWiK nie odpowiedziano na pytanie dotyczące parametrów oczyszczalni ścieków w Przecławiu. Grzegorz Kecman z Alsecco uzasadniał też, dlaczego projekt budynków przewiduje dachy płaskie, a w odpowiedzi na kolejne pytanie, poinformował o rozwiązaniu umowy z dzierżawcą, który w ubiegłym roku wwiózł na teren przylegający tuż do budynków osiedla Irysowego, ogromne ilości obornika. Po tym incydencie, zgodnie ze złożoną w gminie obietnicą, na granicy z osiedlem Irysowym inwestor nasadził drzewa - lipy i jarząby.


W trwającym dwie godziny spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób, w tym mieszkańcy Warzymic, Siadła Dolnego i Kurowa.

Źródło zdjęcia: prezentacja ze spotkania
Ocena 0.00 (0 Głosy)

Pozostałe wiadomości: