W środę, 19 marca, w szkole podstawowej w Przecławiu uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wykładzie językowym, który poprowadziła ceniona autorytetka w dziedzinie językoznawstwa prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor Kołodziejek jest wykładowczynią w Instytucie Językoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, kieruje też uniwersytecką poradnią językową. Jest wiceprzewodniczącą Rady Języka Polskiego, członkinią Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.
Cieszę się bardzo z tego spotkania i dziękuję za zaproszenie. Czuję się trochę jak w rodzinie, bo zdradzę wam, że w gronie pedagogicznym są moje byłe studentki – tymi słowami powitała uczniów pani profesor.
Tematyką wykładu były związki frazeologiczne - połączenia wyrazów, które mają własne znaczenie, niezależne od znaczenia poszczególnych wyrazów. Uczniowie pytani byli o to, co się kryje za określeniem: niewierny Tomasz, papużki nierozłączki, syzyfowa praca, ranny ptaszek, podać komuś czarną polewkę i wielu innych.

Kto to jest panna młoda? Co to znaczy: ładować akumulatory, wyjść z szafy, wyglądać jak milion dolarów? - pytała pani profesor
Okazało się, że odszyfrowanie niektórych związków frazeologicznych wcale nie było dla młodych ludzi takie proste. Słuchali jednak z zainteresowaniem i wyszli z sali zadowoleni.
Mega mi się podobało – powiedziała po wykładzie Wiktoria z klasy 8a.
Jej koleżankę najbardziej zainteresowała ta część, która poświęcona była frazeologizmom, w których występują zwierzęta.
Zdziwiły mnie zwłaszcza te, w których tak negatywnie przedstawia się koty czy psy. Kocham te zwierzaki i teraz mówiąc pieskie życie, będę się czuła trochę niezręcznie – dodała inna uczennica.

Mi się w ogóle nie nudziło… Przepraszam - Mnie się nie nudziło! – podsumowała ósmoklasistka Lena.
Wykład uznawanej za strażniczkę poprawnej polszczyzny E. Kołodziejek, zainaugurował Miesiąc Humanisty, w trakcie którego w przecławskiej podstawówce odbędzie się wiele innych, ciekawych wydarzeń. Zaplanowano konkursy: ortograficzny, mitologiczny i recytatorski, a w ostatnim dniu marca na najlepsze przebranie za wybraną postać literacką. W holu szkoły można oglądać autorskie, ręcznie malowane T-shirty inspirowane twórczością Jana Brzechwy.
Miesiąc Humanisty zakończy się 4 kwietnia, niezwykle interesującą debatą oksfordzką.