Wielkie niebiesko-czerwono-zielono-żółte serce, utworzyło w środę na boisku szkolnym 800 uczniów Szkoły Podstawowej w Przecławiu. W ten sposób obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Od kilku lat 2 kwietnia Szkoła Podstawowa w Przecławiu obchodzi dzień autyzmu. Tym razem uczniowie klas 0-8 stworzyli kolorowe serce na murawie boiska, które stało się symbolem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu. Uczniowie każdej klasy ubrali się w jeden z czterech kolorów, a w rękach trzymali baloniki w dopasowanych barwach. Gdy dron nagrywał całe wydarzenie, dzieci machały balonikami, tworząc żywe, pulsujące serce.
Cieszę się, że mamy dzisiaj tak piękną pogodę, dzięki czemu nasze serce będzie jeszcze piękniejsze – mówi Beata Bitel, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Przecławiu.






W ten sposób chcemy pokazać, że osobom ze spektrum autyzmu należy się zrozumienie, akceptacja oraz szacunek. Myślę, że trzeba być empatycznym. Niektóre moje koleżanki i koledzy ze szkoły po prostu nie wiedzą, czym jest autyzm. Mam nadzieję, że takie akcje skłonią ich do zgłębienia tego tematu – powiedziała jedna z uczennic ósmej klasy.
Dodajmy, że zakup kolorowych balonów dla wszystkich uczniów sfinansowała rada rodziców. To kolejna edycja tej akcji w szkole. W jednej z poprzednich lat uczniowie utworzyli na boisku wielki napis „AUTYZM”.
Czym jest autyzm?
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, ma na celu zwiększenie wiedzy na temat spektrum autyzmu, wspieranie osób autystycznych oraz ich rodzin, a także promowanie akceptacji i integracji w społeczeństwie. Słowo autyzm wywodzi się z greckiego „autos”, co oznacza „sam”. Do psychiatrii pojęcie to wprowadził Eugen Bleuler w 1911 roku, określając nim trudności w nawiązywaniu relacji z otoczeniem.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które objawia się trudnościami w komunikowaniu uczuć, relacjach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Najczęściej ujawnia się w pierwszych trzech latach życia i występuje u około 1 na 100 osób. Czterokrotnie częściej diagnozuje się go u chłopców niż u dziewczynek. Pierwszego opisu autystycznego dziecka dokonał w 1943 roku psychiatra Leo Kanner, badając pacjentów o nietypowych wzorcach zachowań.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to okazja do refleksji, edukacji i aktywnego wspierania osób autystycznych. Serce przypomina nam, że różnorodność czyni świat piękniejszym, a akceptacja i empatia są kluczem do lepszego zrozumienia drugiego człowieka. Każdy z nas może przyczynić się do budowania bardziej otwartego i przyjaznego społeczeństwa – wystarczy zacząć od małych gestów zrozumienia i życzliwości – podkreśla Joanna Szafran, pedagog ze szkoły w Przecławiu.
Więcej informacji na temat autyzmu można znaleźć m.in. na stronie: www.polskiautyzm.pl/autyzm/