Gdzie jest GOKSiR? Kto w nim wystąpi? Jakie oferuje zajęcia? Ile kosztuje wynajem sali? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z domem kultury udzieli ci… GokSIrek!
Wystarczy wejść na stronę goksirek.ai, dotknąć zielonego kółka z napisem „kliknij i mów”, zadać pytanie i po chwili uzyskasz odpowiedź. Oficjalną premierę GokSIrek miał 10 kwietnia. Czym jest? To wirtualny asystent AI dla mieszkańców i gości GOKSiR w Przecławiu, dostarczający informacji o bieżących wydarzeniach, planowanych imprezach, cennikach wynajmu oraz zajęciach prowadzonych w instytucji.
Co ważne – można z nim rozmawiać głosowo! Znajdziesz go pod adresem: goksirek.ai.
Po wejściu na stronę pojawia się duże, zielone koło z napisem „kliknij i mów”. Trzeba w nie kliknąć i zadać pytanie, a potem ponownie dotknąć – wtedy usłyszymy odpowiedź. Wszystko jest bardzo proste – tłumaczy Przemysław Falenciak, pracownik GOKSiR, specjalista ds. nowych technologii i twórca GokSIrka.
Jak zaznacza, aplikacja została ukończona kilka dni temu, ale nadal jest w fazie testów, ponieważ będzie jeszcze udoskonalana, a baza wiedzy stale poszerzana. Planowane jest wprowadzenie również damskiego głosu (wraz z własną, unikalną osobowością).
Ze względu na ograniczenia systemu iOS oraz wczesną wersję aplikacji, obecnie zalecam korzystanie z GokSIrka na komputerach i urządzeniach z systemem Android, w przeglądarce. Ale jest też dobra wiadomość. Aplikacja na iPhone'a jest już gotowa i niebawem ją udostępnimy – mówi P.Falenciak.
Gdyby ktoś się zastanawiał, dlaczego w nazwie GokSIrek dwie środkowe litery pisane są wielką literą – już wyjaśniamy. „SI” to po prostu skrót od „Sztuczna Inteligencja”. GokSIrek został w tym tygodniu zaprezentowany w Warszawie, podczas jednej z największych konferencji w Polsce poświęconych wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biznesie, kulturze i komunikacji społecznej. W stolicy pokazano także inne osiągnięcie technologiczne GOKSiR-u – chatbot AI na stronie techartforma.pl. Co to takiego?
TechArtForma to miejsce, gdzie nowoczesny chatbot AI pomaga zrozumieć, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w kulturze i sztuce, inspirując do odkrywania jej możliwości – tłumaczy Przemysław Falenciak.
Chatbot powstał w ramach projektu TechArtForma i zadebiutował pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury. Jeśli więc ktoś chce się dowiedzieć, czym jest sztuczna inteligencja i jak może pomóc – zachęcamy do wejścia na stronę techartforma.pl. A jeśli ktoś chce wiedzieć co się dzieje w przecławskim domu kultury – niech zajrzy na goksirek.ai.