• Region
  • Opóźnienie modernizacji trasy kolejowej Berlin-Szczecin po niemieckiej stronie: zakończenie dopiero w 2027 roku

Opóźnienie modernizacji trasy kolejowej Berlin-Szczecin po niemieckiej stronie: zakończenie dopiero w 2027 roku

Modernizacja 50-kilometrowego odcinka kolejowego między Angermünde a granicą z Polską, kluczowego dla połączenia kolejowego między Berlinem a Szczecinem, nie zakończy się przed końcem 2027 roku.

Jak poinformowała spółka Deutsche Bahn, termin zakończenia inwestycji został przesunięty o rok ze względu na poważny brak wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w zakresie technologii sterowania i bezpieczeństwa.

"Ta trudna sytuacja wpływa na wiele projektów budowlanych, w tym rozbudowę oraz modernizację istniejących sieci. W związku z tym analizujemy, które inwestycje mogą być realizowane zgodnie z planem, a które muszą zostać odroczone" – przekazało biuro prasowe Deutsche Bahn w odpowiedzi dla Deutsche Welle

Prace modernizacyjne na niemieckiej części trasy obejmują m.in. dobudowę drugiego toru, rozebranego po II wojnie światowej w ramach reparacji dla ZSRR, a także elektryfikację i dostosowanie infrastruktury do prędkości 160 km/h. Po zakończeniu inwestycji podróż z Berlina do Szczecina skróci się o około 20 minut, trwając docelowo 90 minut.


Modernizacja została podzielona na dwa etapy, z czego pierwszy, obejmujący odcinek Angermünde-Passow, wciąż trwa. Druga faza rozpocznie się latem 2026 roku.

Mimo postępu prac po stronie niemieckiej, modernizacja odcinka od granicy do Szczecina wciąż pozostaje w fazie planowania. Polskie Linie Kolejowe (PLK) dopiero w styczniu 2025 roku złożyły wniosek o dofinansowanie inwestycji do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA).


Jeśli uda się pozyskać środki, prace na trasie Szczecin Gumieńce-granica państwa zakończą się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2028 roku. Całość inwestycji, obejmująca także modernizację dworców, powinna zakończyć się pod koniec 2029 roku.


Dla gminy Kołbaskowo modernizacja trasy kolejowej ma istotne znaczenie, ponieważ może przyczynić się do lepszego skomunikowania regionu z Niemcami oraz zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej. Szybsze połączenie kolejowe, a także planowane wybudowanie przystanków kolejowych w naszej gminie w ramach SKM mogłoby wpłynąć na rozwój lokalnej turystyki i transportu.

źródło: Deutsche Welle / fot. ilustracyjne / RsVe CC​
Ocena 0.00 (0 Głosy)

Pozostałe wiadomości: