Jest kilka miejsc w gminie Kołbaskowo, w których dawniej kwitło życie. To Waliszewo, Krasowo, Gołkowo, a także Barnisławiec. – A gdzie jest Barnisławiec w gminie Kołbaskowo? Kiedy zapytamy kogokolwiek z gminy, z pewnością każdy odpowie. - Chyba Barnisław? Ale chodzi właśnie o Barnisławiec.
Gdzie leżał Barnisławiec? Zacznijmy od tego, że polską nazwę temu miejscu nadano urzędowo w 1947 roku. Przed wojną wieś nazywała się Neu Barnimslow. Mieszkało w niej kilkadziesiąt osób. Leżała około kilometra w linii prostej na południe od Barnisławia, ale drogą to było około dwóch kilometrów. W przeciwieństwie do Barnisławia, który zamieszkiwany był już na pewno niemal 800 lat temu, Barnisławiec zasiedlony został dopiero w XIX wieku.

Kto tam mieszkał?
„Neu Barnimslow składał się z dużych zabudowań folwarcznych ustawionych prostopadle do brukowanej drogi. Pomiędzy tą drogą a sąsiednim stawem znajdowały się domy dla robotników. Po południowej stronie dziedzińca folwarcznego wzniesiono budynek dworu, rozplanowany na rzucie prostokąta. Za nim powstał park dworski okalający od południa budynek – czytamy w książce Marka Łuczaka „Historia i zabytki Gminy Kołbaskowo”.
Założycielem majątku był ekonom Lorenz, który wcześniej założył tuż za Barnisławiem, na południe od miejscowości, majątek Leppin (pol. Lepino).
Lokalizację widać na przedwojennej mapie. W 1892 roku właścicielem Neu Barnimslow był baron von Brockdorff. Majątek liczył wówczas 235 ha, w tym 220 ha zajmowały pola uprawne z ogrodami, 15 ha zajmowały łąki.
Hodowla liczyła 20 koni, 60 sztuk rogacizny w tym 52 krowy i ponad 20 świń. Ostatnim właścicielem majątku był Albert Teutschebein. Osadę zamieszkiwało wtedy aż 75 mieszkańców.
Jak informował Marek Łuczak, majątek został uszkodzony w trakcie wojny i nie wykorzystywany popadł w ruinę. Ziemię majątku w większości przekazano pod zarząd PGR w Barnisławiu. Po wojnie to miejsce nazywano Nowe Broniszewo. Dodajmy, że Barnisław dwa lata po wojnie nazywał się Broniszewo. Nazwę Barnisławiec wprowadzono oficjalnie w 1947 roku.

Cegły do Warszawy
Dlaczego zabudowania wsi rozebrano? – Ojciec mi powiedział, że wszystkie cegły wywieziono do Warszawy, były potrzebne do odbudowy stolicy. Dziś będąc na warszawskim rynku można sobie wyobrazić, że niektóre kamieniczki stoją dzięki cegłom z tamtej zapomnianej wioski – mówi mieszkanka Barnisławia.
Co dziś zostało po Neu Barnimslow? Przede wszystkim kocie łby, czyli brukowana droga wiodąca do wsi od drogi powiatowej Barnisław – Smolęcin.
Jest bardzo malownicza, a wzdłuż niej rosną piękne drzewa. Po samej osadzie Neu Barnimslow zachowały się jedynie kamienne fundamenty domostw.

