• Gmina
  • Radni byli jednogłośni. Wraca fundusz sołecki

Radni byli jednogłośni. Wraca fundusz sołecki

Podczas dziesiątej sesji Rady Gminy Kołbaskowo radni zadecydowali, że gmina powróci do funduszu sołeckiego. Decyzja zapadła jednogłośnie.

Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. Są to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw i to mieszkańcy każdego z nich, podczas zebrania wiejskiego, podejmą decyzję na co zostaną one wykorzystane. Ważne, by te przedsięwzięcia służyły poprawie życia mieszkańców.


Sołectwa będą decydować
Obecnie sołectwa w gminie Kołbaskowo dysponują kwotą 10 tysięcy złotych rocznie. Po wprowadzeniu funduszu ich budżet znacznie wzrośnie. Jego wysokość uzależniona jest od liczby mieszkańców danego sołectwa. Inicjatywa przywrócenia funduszu sołeckiego wyszła od samych sołtysów. W przeprowadzonym wcześniej głosowaniu 14 spośród 18 opowiedziało się za tym rozwiązaniem. Radni postanowili przychylić się do tej propozycji.


Dlaczego sołtysi są na tak?
Piotr Szeszko, radny Gminy Kołbaskowo i sołtys Ustowa, już przed sesją zapowiadał na swoim profilu w mediach społecznościowych: "Ja również jako sołtys Ustowa od początku jestem zwolennikiem funduszu sołeckiego i na najbliższej sesji zagłosuję za jego wyodrębnieniem”. Jak dodał, te środki w znacznym stopniu mogą przyczynić się do rozwoju małych społeczności, do poprawy estetyki sołectw, różnych przedsięwzięć integrujących mieszkańców jak festyny, grille sąsiedzkie.
Izabela Lis, sołtys Kołbaskowa, podkreśla znaczenie zmiany dla małych miejscowości:

Jestem za funduszem sołeckim. Mieszkańcy zdecydują, na co je przeznaczymy. Możemy na przykład połączyć siły z innymi sołectwami w Kamieńcu, Smolęcinie czy Moczyłach i wspólnie zrealizować większą inwestycję.

Marek Stożyński, sołtys Warzymic, również popiera fundusz sołecki.

Dzięki temu rozwiązaniu pieniądze trafią bezpośrednio do każdego sołectwa i będą mogły być spożytkowane na potrzeby mieszkańców. To mieszkańcy będą mieli realny wpływ na inwestycje, a my możemy szybciej reagować na lokalne potrzeby.

Ile pieniędzy dla sołectw?
Dla sołectw takich jak Kołbaskowo, fundusz sołecki może wynosić około 60 tysięcy złotych rocznie. Mniejsze miejscowości również będą mogły liczyć na spore kwoty – Pargowo otrzyma ok. 15-16 tysięcy złotych, a Bobolin ponad 30 tysięcy. Dokładne kwoty funduszu sołeckiego dla poszczególnych sołectw, na rok 2026, podane zostaną do 31 lipca.  Zmiana systemu finansowania lokalnych inicjatyw może znacząco wpłynąć na rozwój sołectw, poprawę infrastruktury i organizację życia społecznego.  Jak podkreślają zwolennicy tego rozwiązania, fundusz sołecki daje większą autonomię mieszkańcom i pozwala na skuteczniejsze rozwiązywanie lokalnych problemów.

Źródło zdjęcia: jad
Ocena 0.00 (0 Głosy)

Pozostałe wiadomości: