Gmina Kołbaskowo, z uwagi na swoje położenie w bliskości Szczecina, nie od dziś jest łakomym kąskiem dla deweloperów. Presja na budowę domów jednorodzinnych, osiedli z zabudową wielorodzinną i obiektów usługowo-magazynowych jest ogromna.
W grudniu 2023 roku wniosek o uchwalenie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego dla terenu położonego między osiedlem przy ul. Irysowej a Osiedlem Tęczowym w Warzymicach złożyła firma Alsecco.
Działki objęte wnioskiem, w uchwalonym w 2015 roku Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla gminy Kołbaskowo, czyli głównym dokumencie planistycznym Gminy, przeznaczone są na zabudowę wielorodzinną.
Czym jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny?
Najprościej ujmując jest to instrument, który pozwala na dialog pomiędzy inwestorami a organami gminy. Zgodnie z przepisami Inwestor przygotowuje i składa do wójta wniosek o uchwalenie przez radę gminy ZPI, obejmującego inwestycję główną służącą interesom inwestora i uzupełniającą, która służyć ma społeczności lokalnej. Projekt takiego planu sporządza nas swój koszt Inwestor.
Rada Gminy podejmuje uchwałę wyrażającą zgodę, albo odmowę zgody na przystąpienie do sporządzenie ZPI. Jeśli Rada wyrazi zgodę, wskazuje swojego przedstawiciela do pracy w komisji negocjacyjnej. Rozpoczynają się negocjacje z inwestorem w zakresie projektu ZPI oraz projektu umowy urbanistycznej.
Pierwszy etap negocjacji – ujęcie wody
Planowana przez firmę Alsecco budowa osiedla mieszkaniowego z 500 mieszkaniami możliwa będzie, jeśli powodzeniem zakończą się negocjacje prowadzone z Gminą Kołbaskowo od lutego 2024 roku. Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory odbyło się 5 spotkań. Co jest przedmiotem negocjacji? Obie strony ustaliły, że inwestycją główną będzie wybudowanie przez Inwestora, na swój koszt, nowego ujęcia wody w Ustowie. To był od początku warunek, od spełnienia którego zależało powodzenie inwestycji mieszkaniowej. Wynikało to stąd, że Gmina nie miała możliwości zapewnienia wystarczającej ilości wody dla planowanego osiedla z aktualnie użytkowanego ujęcia wody w Ustowie. Wybudowanie nowego ujęcia nie tylko zapewnić ma zaopatrzenie w w wodę inwestycji towarzyszącej, ale również zagwarantuje poprawę sytuacji w zakresie dostarczania wody wszystkim mieszkańcom Warzymic i Przecławia. Strony ustaliły gdzie wybudowane zostanie ujęcie i jakie parametry musi ono spełniać. Inwestycja towarzysząca, czyli budowa osiedla, będzie się mogła rozpocząć dopiero po przekazaniu Gminie wybudowanego ujęcia wody.
Wznowienie negocjacji – uspokojenie ruchu drogowego
Po pomyślnym zakończeniu negocjacji dotyczących budowy ujęcia, w czerwcu ub. roku rozmowy zostały zawieszone. Mieszkańcy osiedli sąsiadujących z planowaną inwestycją wyrażali obawy związane z tym, że wybudowanie kolejnych domów, ich zdaniem, zablokuje ruch na drodze nr 13 i uniemożliwi swobodny wyjazd z tych osiedli.
Gmina przystąpiła do przygotowania koncepcji uspokojenia ruchu w rejonie Przecławia i Warzymic, od skrzyżowania do Rajkowa do wjazdu na osiedle Przecław Zielone Pole. Podzielaliśmy obawy mieszkańców złożone w trakcie konsultacji społecznych. Po otrzymaniu dokumentacji wznowiliśmy negocjacje – wyjaśnia Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. - Projektant przeanalizował strumień ruchu i wprowadził zalecenia, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku i umożliwią realizację inwestycji.
30 stycznia projekt rozwiązań drogowych przedstawiono inwestorowi. Ten przyjął zalecenia, które zostały wskazane i zaakceptował je. Teraz projekt skierowano do uzgodnienia przez miasto Szczecin, z którym Gmina na niektórych odcinkach współdzieli drogę.
Termin kolejnych negocjacji zaplanowany został na 20 lutego.