W 2025 roku blisko 230 tysięcy osób zostanie zobowiązanych do stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi odpowiedzialnymi za proces kwalifikacji wojskowej. Liczba ta jest porównywalna do wyników z poprzednich lat. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczącym kwalifikacji wojskowej, opublikowanym w Dzienniku Ustaw, procedura ta rozpocznie się 3 lutego i zakończy 30 kwietnia 2025 roku.
Proces kwalifikacji wojskowej służy wprowadzeniu obywateli Polski do ewidencji wojskowej oraz ocenie ich zdolności do pełnienia służby wojskowej. W planowanym rozporządzeniu zaproponowano, aby kwalifikacja trwała od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku, co obejmuje 62 dni robocze (z pominięciem dni świątecznych). Takie ramy czasowe zostały określone na podstawie sugestii organów administracji rządowej nadzorujących organizację i przebieg kwalifikacji. Przyjmuje się, że około 391 powiatowych komisji lekarskich będzie orzekać o zdolności do służby, oceniając maksymalnie 35 osób dziennie, przy jednoczesnej pracy dwóch lub trzech komisji na obszarze jednego wojskowego centrum rekrutacji.
Kwalifikacji wojskowej w 2025 roku będzie podlegać około 230 tysięcy osób. Proces ten planowany jest na okres od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Do kwalifikacji wezwane zostaną następujące grupy:
Mężczyźni urodzeni w 2006 roku – dotyczy 19-latków stanowiących tzw. rocznik podstawowy.
Mężczyźni w wieku 20-24 lata (urodzeni w latach 2001–2005) – osoby, które dotychczas nie spełniły obowiązku kwalifikacji wojskowej i nie mają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby czasowo niezdolne do służby wojskowej w latach 2023 i 2024 – obejmuje tych, którym przyznano kategorię od „B6” do „B24”, a okres niezdolności kończy się przed upływem kwalifikacji w 2025 roku. Ich ponowne przebadanie pozwoli na ustalenie kategorii „A”, „D” lub „E”, co będzie wiązać się z odpowiednimi konsekwencjami.
Osoby czasowo niezdolne do służby wojskowej, których okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji w 2025 roku – jeżeli zgłoszą wniosek o zmianę kategorii na podstawie przepisów art. 64 ust. 4 i 6 ustawy.
Kobiety urodzone w latach 1998–2006 – dotyczy tych, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, jeszcze nie brały udziału w kwalifikacji lub kończą naukę w zawodach i kierunkach określonych przepisami art. 60 ust. 7 ustawy w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025.
Ochotnicy i osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej – w tym osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się dobrowolnie do kwalifikacji oraz te, które do końca roku kalendarzowego, w którym osiągają 60 lat życia, nie mają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Każda z tych grup będzie musiała przejść odpowiednie badania lekarskie i procedury w ramach kwalifikacji wojskowej.