Choć Gryfino zostało pominięte w pierwszym etapie tworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, część radnych miejskich nie zamierza pogodzić się z tą decyzją. Już 16 kwietnia odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego poruszony zostanie temat obecności gminy w przyszłym parku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło pierwszy etap prac nad utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, w którym Gryfino nie zostało ujęte. Chociaż resort nie używa sformułowania „wykluczenie”.
Na mapie opublikowanej na stronie ministerstwa obszar planowanego parku narodowego obejmuje jedynie tereny trzech gmin: Kołbaskowa, Widuchowej oraz Szczecina. Gryfino, mimo że geograficznie i przyrodniczo ściśle związane z doliną Odry, zostało całkowicie pominięte.

W odpowiedzi na tę sytuację Klub Koalicji Obywatelskiej i Samorządowej w Radzie Miejskiej w Gryfinie złożył wniosek do burmistrza o zorganizowanie publicznego spotkania poświęconego projektowi parku. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 16 kwietnia, o godz. 17.00 w Gryfińskim Domu Kultury. Spotkanie ma charakter otwarty i skierowane jest do wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy.
Organizatorzy zaprosili do udziału również przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Celem jest doprowadzenie do rozmowy, której – zdaniem wielu radnych – do tej pory zabrakło.
W Gryfinie nie ma zgody na pomijanie gminy w tak ważnym procesie. Dla części radnych decyzja resortu nie jest ostateczna. Spotkanie ma być okazją do wyrażenia lokalnych opinii, zadania pytań i przypomnienia, że głos społeczności ma znaczenie. Z informacji portalu Kołbaskowo.eu wynika, że podczas spotkania będą obecni przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry oznacza nie tylko zwiększenie ochrony unikalnych ekosystemów, ale także rozwój turystyki i promocję regionu jako wyjątkowego miejsca na mapie przyrodniczej Polski. Wprowadzenie odpowiednich regulacji pozwoli na zachowanie cennych siedlisk, jednocześnie umożliwiając zrównoważone użytkowanie rzeki przez lokalne społeczności.
Zdaniem ekspertów, park narodowy może stać się przykładem nowoczesnej formy ochrony przyrody, która łączy interesy ekologiczne z potrzebami gospodarki wodnej i rekreacji. Kluczowe będzie dalsze zaangażowanie wszystkich stron w tworzenie szczegółowych planów zarządzania obszarem.
Szczecińscy radni już przegłosowali oficjalne poparcie dla projektu utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. To wyraźny sygnał, że lokalne władze dostrzegają potrzebę ochrony cennych terenów Międzyodrza i są gotowe wesprzeć inicjatywę na poziomie administracyjnym. Następny etap to przyjęcie projektu rozporządzenia przez radnych gmin Kołbaskowo i Widuchowa. Głosowanie w naszej gminie ma nastąpić podczas najbliższej sesji rady - 18 kwietnia.