PKP Intercity planuje uruchomienie nowego połączenia kolejowego, które połączy Szczecin ze stolicą Litwy. Pierwszy pociąg może wyruszyć już w grudniu 2025 roku.
Informację tę opublikował Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity, na platformie X. W swoim wpisie napisał: „Nowe (od grudnia 2025) pasażerskie połączenia międzynarodowe” i dołączył cztery grafiki, które przedstawiają planowane trasy: Chełm – Warszawa – Berlin, Przemyśl – Kraków – Lipsk, Przemyśl – Kraków – Wiedeń – Monachium, Kraków – Lipsk, Przemyśl – Kraków – Bratysława – Budapeszt, Poznań – Wiedeń oraz Suwałki – Wilno.
Nowe (od grudnia 2025) pasażerskie połączenia międzynarodowe @PKPIntercityPDP . pic.twitter.com/Zmf6C1MVsy
— Janusz Malinowski (@J_Malinowski) April 5, 2025
Szczecin czy jednak Zielona Góra?
Ostatnia z grafik przedstawia połączenie ze Szczecina lub Zielonej Góry przez Poznań i Warszawę do Wilna. Z grafiki wynika, że połączenie do Wilna będzie ze Szczecina lub z Zielonej Góry. Dlatego o to czy to na pewno będzie połączenie ze stolicy Pomorza Zachodniego, zapytaliśmy w PKP Intercity. Uzyskaliśmy odpowiedź twierdzącą.
Planujemy codzienne połączenie. Termin uruchomienia połączenia jest uzależniony od kwestii leżących po stronie litewskiej. Rozmawiamy o szczegółach z naszymi partnerami. Ze względu na trwające ustalenia, nie mogę jeszcze przekazać więcej informacji – poinformował Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Intercity.
Pociąg ze Szczecina Głównego do Wilna zatrzymywałby się m.in. w Stargardzie, Poznaniu, Kutnie, Warszawie, Białymstoku, Suwałkach, Mariampolu i Kownie. Jak długo trwałaby podróż? Obecnie najszybszy pociąg ze Szczecina do Warszawy jedzie cztery godziny i piętnaście minut, a inne pociągi pokonują tę trasę w około pięć godzin. Z kolei pociąg z Warszawy do Wilna jedzie osiem i pół godziny. Można więc założyć, że podróż na trasie Szczecin – Wilno, licząca około tysiąca kilometrów, zajmie około 14 godzin. Należy jednak pamiętać, że ruch kolejowy między Polską a Litwą jest utrudniony przez różnice w szerokości torów (Polska: tory standardowe 1435 mm, Litwa: tory szerokotorowe 1520 mm).
Będą inne połączenia ze Szczecina?
Obecnie ze Szczecina nie ma wielu bezpośrednich połączeń zagranicznych. Nie ma możliwości dotarcia bez przesiadek nawet do Berlina. Powodem jest remont generalny linii Szczecin – Berlin. Aktualnie pociągi kursują bezpośrednio jedynie do leżącego niedaleko Lubeki i Schwerina, Bad Kleinen (przez Loecknitz, Pasewalk, Neubrandenburg, Buetzow, Guestrow).
Jest też połączenie do Angermuende, jednak z uwagi na remont szlaku kolejowego, kursy na tej trasie obsługiwane są przez busy.
Dawniej ze Szczecina Głównego kursowały połączenia międzynarodowe do Pragi, Burgas nad Morzem Czarnym oraz Amsterdamu. Trzeba jednak dodać, że takie połączenia nie funkcjonowały długo. Na pytanie, czy planowane są kolejne zagraniczne połączenia ze Szczecina, np. do Pragi, PKP Intercity nie odpowiedziało.