• Region
  • MEN opublikowało rozporządzenie: od września nowe zajęcia z edukacji zdrowotnej w szkołach

MEN opublikowało rozporządzenie: od września nowe zajęcia z edukacji zdrowotnej w szkołach

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które wprowadza do szkół nowy przedmiot – edukację zdrowotną. Zajęcia ruszą od 1 września 2025 roku i obejmą m.in. tematykę zdrowia psychicznego, seksualności, dojrzewania i rodziny. Rodzice i pełnoletni uczniowie będą mogli z nich zrezygnować – pod warunkiem pisemnego zgłoszenia.

Nowe rozporządzenie MEN, opublikowane właśnie w Dzienniku Ustaw, wprowadza do szkół obowiązkowe zajęcia z edukacji zdrowotnej. Przedmiot ten ma wspierać rozwój uczniów w różnych obszarach: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym.


W ramach programu poruszana będzie m.in. tematyka życia seksualnego człowieka, odpowiedzialnego rodzicielstwa, wartości życia i rodziny, życia prenatalnego, a także świadomej prokreacji. Zajęcia mają także na celu wzmocnienie postaw prozdrowotnych i prorodzinnych, rozwijanie relacji międzyludzkich opartych na szacunku, godności i tolerancji oraz uzupełnienie działań profilaktycznych związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym dzieci i młodzieży.


Edukacja zdrowotna będzie prowadzona w klasach IV–VIII szkół podstawowych oraz w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. Zajęcia mają odbywać się raz w tygodniu, w wymiarze dwóch godzin w całym cyklu nauczania. Będą prowadzone w oddziałach lub grupach międzyoddziałowych, przy czym w przypadku tematów szczególnie wrażliwych – jak zdrowie psychiczne czy seksualność – możliwe będzie tworzenie mniejszych grup.


Z zajęć zwolnieni będą uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, dla których odpowiednie treści zawarte są już w innych obowiązkowych zajęciach wynikających z podstawy programowej.


Rodzice uczniów niepełnoletnich, którzy nie chcą, by ich dzieci uczestniczyły w zajęciach, muszą do 25 września złożyć pisemną rezygnację u dyrektora szkoły. Uczniowie pełnoletni mogą zrobić to samodzielnie.

Zanim rozpoczną się lekcje, nauczyciele będą zobowiązani do przeprowadzenia co najmniej jednego spotkania informacyjnego z rodzicami oraz uczniami pełnoletnimi. Ma ono służyć przedstawieniu celów, treści, podręczników oraz materiałów, które będą wykorzystywane podczas zajęć. Zajęcia z edukacji zdrowotnej nie będą oceniane i nie będą miały wpływu na promocję do kolejnej klasy ani ukończenie szkoły.

Zachęcamy do zapoznania się z całym rozporządzeniem: 


Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 7 kwietnia 2025 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego
fot. ai canva
Ocena 0.00 (0 Głosy)

Pozostałe wiadomości: