W 2024 roku porty lotnicze w Polsce obsłużyły 59,2 mln pasażerów. Przewoźnicy wykonali 426,9 tys. pasażerskich operacji lotniczych. Ubiegły rok był dla wielu polskich lotnisk rekordowy. Jak wypadło lotnisko Szczecin-Goleniów?
Nasz port lotniczy obsłużył w 2024 roku 479 tysięcy pasażerów. Daje mu to dziewiątą pozycję wśród polskich lotnisk. Obecnie port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje zarówno loty krajowe do Warszawy i Krakowa, jak i międzynarodowe do Londynu, Liverpoolu, Dublina i Oslo. W 2024 roku oferowane były także czartery do Burgas i Antalyi. W tym roku zniknęły loty do Bułgarii, ale pojawiły się do Marsa Alam w Egipcie.
Jak wypadły pozostałe polskie porty lotnicze?
Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swojej historii obsłużyło powyżej 20 mln pasażerów. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice przekroczył próg 10 mln. Trzeci co do wielkości okazał się port lotniczy w Gdańsku, z którego skorzystało w 2024 roku 6,7 mln pasażerów. Każde z tych lotnisk zanotowało kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.
Czwartym lotniskiem w Polsce w ubiegły roku były Katowice, z wynikiem 6,3 mln, dalej Wrocław – 4,4 mln, Poznań – 3,6 mln, Warszawa Modlin – 2,7 mln i Rzeszów – 1,1 mln. Za szczecińskim portem znalazły się lotniska w: Łodzi – 431 tysięcy pasażerów, Lublinie – 424 tysięcy, Bydgoszczy – 359 tysięcy, Radomiu – 112 tysięcy, Zielonej Górze – 82 tysiące i Olsztynie – 68 tysięcy odprawionych pasażerów w 2024 roku.
Dużo więcej latamy za granicę
Przewozy międzynarodowe w polskich lotniskach w minionym roku wzrosły o 14,8 proc. w stosunku do 2023 roku. W całym ruchu międzynarodowym lotniska obsłużyły 55,6 mln pasażerów. Najwięcej pasażerów przewieźli Ryanair (17,4 mln), Wizz Air (11,5 mln) oraz PLL LOT (9 mln).
W przewozach krajowych najwięcej pasażerów przewiózł PLL LOT. Narodowy przewoźnik osiągnął w 2024 roku wzrost ilościowy w wysokości 82,4 tys. pasażerów w stosunku do 2023 roku.
Na wakacje do Turcji, Grecji i Egiptu
Najwięcej osób podróżowało do Wielkiej Brytanii (7,8 mln pasażerów), Włoch (5 mln) i Hiszpanii (4,3 mln).
W 2024 roku w czarterowym ruchu międzynarodowym porty lotnicze w Polsce obsłużyły prawie 9 mln pasażerów czarterowych. Najwięcej osób podróżowało do Turcji, Grecji i Egiptu.
Nasze lotnisko do remontu
Port Lotniczy Szczecin-Goleniów czeka przebudowa, która ma rozpocząć się w tym roku i potrwać trzy lata. Pojawią się nowe hale odlotów i przylotów, będzie też więcej stanowisk dla samolotów. Na czas przebudowy lotnisko nie zostanie zamknięte. Koszt zadania to 170 milionów złotych.